top of page

Villa projeleri için doğru yer nasıl seçilir? Konum Konum Konum...

Güncelleme tarihi: 12 Eyl 2019


konum konum konum
Gayrimenkul projelerinde en önemli şey konumdur.

Villa nasıl yapılır? ve Tasarım Özeti hazırlanması ile ilgili postlarımızda da özet olarak inceleyebileceğiniz üzere, villa projeniz için doğru yer seçimi hayalinizdeki eve ulaşabilmenizde en önemli kararınız olacaktır.


Kişisel villanızı farklı değerlendirmek isteyecek olsanız da gayrimenkul projeleri için değişmeyen bir kural vardır. Gayrimenkul'ün değerini belirleyen en önemli şey o gayrimenkulün konumudur. Bu hatırlatmayı yaptıktan sonra villanızı inşa etmek için doğru yer seçimini nasıl yapmanız gerekir çeşitli yönleri ile ele alalım.

İnsanların büyük çoğunluğu tamamiyle kendi arzuları ve ihtiyaçları doğrultusunda inşa ettikleri bir evde yaşadıklarını hayal ederler. Bu hayal, barınma ihtiyacının ötesinde hepimizin hayattan alacağı yaşama zevkini en üst düzeye çıkarabilecek birkaç imkandan biridir sadece. Müstakil bir ev sahibi olmaktan öte bunu kendi kararları ve müdahaleleri ile yaşama geçirebilmenin yerini tutabilecek çok az şey vardır. Tüm bu hayallerin bağlandığı en önemli etmen arzu edilen yaşamın kurulacağı yerdir.


Yer yani konum, beklentilerle ilgili çok şey söyler. Aslında beklentilerin ve imkanların henüz proje yapılmamış bile olsa fiziki tezahürüdür aslında. Villanızı yapacağınız yere karar verdiğinizde ve ona sahip olduğunuzda onu artık bir yerden başka bir yere taşıma yada yönünü değiştirme gibi esaslı müdahalelere imkanınız yoktur artık. Ancak elinizden çıkarıp başka bir yerde başka bir arsa satın alarak bu imkana kavuşabilirsiniz. Tabi yeterli sabrınız ve gelir kaybetmeyecek kadar iyi anlaşma imkanlarınız varsa...

Villa projeniz kafanızda hayali bir imaj olarak canlanmaya başladığında ilk ne düşünürsünüz?

Verandanızda eşinizle kahvelerinizi yudumlarken güneşi batırdığınızı mı?

Orman yürüyüşünden döndüğünüzde ciğerlerinizde kalan bol oksijenli temiz havayı mı?

Sabah işe giderken çocuklarınızla bahçede birkaç dakikalık oyun kaçamağını mı?

Kümesten kendi topladığınız yumurtaları kızarttığınızı mı?

Yoksa kumsaldan evinize doğru yürüyen eşinizi izlerken onu ne kadar sevdiğinizi mi?

İnşa edeceğiniz evin size kurdurduğu hayaller nasıl kokuyor? Bu hayalleri en iyi nerede tasarlayabilirsiniz? Farkına varmış olacağınız gibi yer seçimine en sondan başlamanız gerekiyor. Yani yeni evinize geçtiğinizde nasıl bir yaşam arzuluyorsunuz öncelikle bunu tespit etmelisiniz. Ailenizin diğer bireyleri ile de konuşarak, onların da görüşlerini alarak bu tespitleri yapmanız çok önemli.

Nasıl bir çevre, nasıl bir yaşam tarzı, nasıl bir sosyal ortam düşlediğiniz önemli.

Evinizin dekorasyonunu yada cephe kaplamasını daha sonra tekrar değiştirebilirsiniz. Ama gürülltücü komşularınızı yada manzaranızı kesen diğer binaları değiştirme şansınız olmayacak. Bu nedenle tüm aile sanki her şey bitmiş ve içinde yaşamaya başlamışsınız gibi yeni evinizdeki hayatınızı düşünün. Sizi en çok ne mutlu ediyor, güne nasıl başlamayı ve bitirmeyi seviyorsunuz. Gün içinde nelerle uğraşmak arzusundasınız. Yada tersten bir bakışla bazı yerleri neden sevmezsiniz ve uzak durursunuz, nelere katlanmaktan nefret edersiniz, güzelce tespit edin. Bu tespitlerinizi de önceliklerine göre sıralayın.

Seçenekleri Daraltmak

Tespitlerinizin hangilerinin yeni yapacağınız evin bölgesi, konumu ve çevresi ile ilgili olduğunu belirleyin. Bu sayede istemeyeceğiniz konum seçeneklerini azaltarak daraltmak ve karar vermeyi kolaylaştırmak imkanına da kavuşacaksınız. Düşlediğiniz özellikleri belirleyip bölge seçeneklerinizi daralttığınızda arsa aramaya geçmeden önce ailecek seçtiğiniz bölgeleri gezin ve inceleyin. Oralarda biraz zaman geçirin. İnsanlarla konuşun, gözlem yapın, yemek yiyin, pikniğe gidin. Hatta güneşi doğurun ve batırın. Varsa köşedeki bakkaldan birkaç şey alıp sohbet edin. Yakındaki manavı, kasabı, berberi, ziyaret edin. Onlara havadan sudan sorular sorun. Ne kadar zamandır bu bölgede yaşadıklarını, günlük hayatın nasıl olduğunu işlerinin nasıl gittiğini öğrenin.

Seçeceğiniz konumda sadece bir inşaat yapmayacaksınız. Aynı zamanda kendinize yeni bir hayat kuracaksınız ve bu büyük ihtimalle tamamen yapa yalnız bir hayat olmayacak. Bu nedenle kolay adapte olabileceğiniz ve ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz bir çevreye sahip olmak yeni yaşamınızda daha rahat etmenize imkan verecektir.

Eğer şehirden ve insanlardan uzak kalacağınız bir mekan özlemi içindeyseniz belki de bu araştırmalar sizin için çok anlam ifade etmeyecektir. O zaman ilk tavsiye edeceğimiz şey zor ve acil konuları göz önünde bulundurarak en yakındaki ulaşılabilir kimseleri ve polis, hastane, itfaiye gibi kurumları tespit etmek olacaktır. Yeni villanızın, kalabalıktan kaçarken mücadelesi imkansız şartlarla tek başınıza yüzleşeceğiniz bir kabusa dönüşme riskini almak istemezsiniz.

Hava koşullarına henüz müdahale edemiyoruz ama yaşayacağımız yerin hava koşullarını beğenmiyorsak pek tabi ki değiştirebiliriz.

Nasıl bir iklimde yaşamayı hayal ediyorsunuz?

Bol yağmurlu, bereketli, ekinleri gürce yerden bitirecek bir iklim insanoğlunun var olduğundan beri arayışını sürdürdüğü koşullardır aslında. Siz de bu arayışa devam ediyor olabilir misiniz? Soğuktan nefret eden, sıcak gün boylarında suyla oynamanın ve güneşlenmenin tadını çıkaracak, ılık ve hafif meltemli zamanlarda ise sakince demlenecek bir yapınız mı var? Her mevsimin insanı mısınız, her hava şartını tatmak sizin için eşsiz bir deneyim mi?

Yere, toprağa bağlanmak ile ilgili bir sıkıntınız olmasa idi yeni villanızı hangi koşullarda yapmak isterdiniz? Sesli olarak çok fazla dile getirmesek de bilinç altımız doğduğumuzdan beri bizi istediği çevreye ve hava koşullarına yönlendiriyor aslında. Kimimiz denizin, suyun, yağmurun olmadığı yerlerde asla huzurlu olamaz. Büyük yada küçük bir su birikintisi kendisine mıknatıs gibi çeker tüm bakışları. Dalgaların sahile vuruşunu dinlemek gibisi yoktur değil mi. Belki de o dalgalarda sörf yaparak yada kürek çekerek kendinizi buluyorsunuzdur.

Bu durumda deniz kıyısında yada yakınında bir yaşam kurmak isteyecek ve aramalarınızı buna göre yapacaksınızdır.

Yaşayacağınız yerin bitki örtüsü sizin için ne kadar önemli?

Sık ve gür ağaçlardan oluşan bir ormanın kenarında tabiatla bütünleşmiş bir yuva mı özleminiz? Kuş seslerinin yaprak hışırtılarına karıştığı davetsiz misafirlerin pencerelerinizi tıkırdattığı bir ev mi hayallerinizi süsleyen? Bu durumda daha orman alanları yoğun kırsal bölgelerde aramanızı yoğunlaştırmanız gerekecektir.

Ulu bir dağın yamacında derin vadiye bakan bir ev birçokları için tedirgin edici olabilir. Ama orada yaşamanın hissettireceği duyguların da pek az şey dengi olabilir. Sizi büyüleyen yabani doğanın manzarası ise ve bunu yaşamınızın merkezine koymak arzusunda iseniz ekstrem bölgelerde araştırma yapmak arayışınızı kolaylaştıracaktır.

Villanızın manzarasının yaşadığınız şehrin geceleri ışıl ışıl parlayan silüeti olmasını istiyorsanız çok uzaklara gitmenize gerek olmayacaktır. Muhtemelen çok yakınlarınızda bir yerlerde bu özelliklerde planlanmış bir arsa hazırda sizi bekliyordur zaten. Şehrin çeperlerinde yerleşime açık bölgelerde villanızı inşa etmek yabani bölgelere daha kolay olacaktır. Bunun yanında şehir hayatının imkanlarından kopmadan günlük hayatınızı sürdürebilmek diğer seçeneklere göre ağır basabilir tabiki. Riske girmeden yapacağınız bu tercih geleceğe yönelik doğru bir yatırım anlamı da taşıyacaktır.

Şehirden çok uzaklaşmamak evinizi kısmen home office olarak kullanmanıza da imkan verebilir. Başka bir bölgede hayal olacak birçok fonksiyonu şehrin çeperlerinde inşa edeceğiniz yeni villanızda en kolay bir şekilde günlük hayatınızın bir parçası haline getirme imkanına da kavuşmuş olursunuz.

Yaşamayı seçeceğiniz bölge genel olarak iki ana karakterden birine olacaktır.

Ya şehir hayatına daha yakın planlı bir alanda arsanızı temin edersiniz, yada kırsalda plansız bir alanda.

Her iki durum için de farklı işlemler olsa da bazı resmi işleri tamamlamanız gerekir. Arsanızın tapusunu üzerinize almak, proje hazırlanabilmesi için bazı teknik ölçümleri ve resmi evrakları temin etmek, mimar ve mühendisleriniz ile projelerinizi hazırlamak, hazırlanan projeler ile inşaat ruhsatını almak, bir yapım ekibine inşaatınızı yaptırmak, evinize alt yapı hatlarını bağlatmak ve oturma izni alarak süreci tamamlamak olarak bunları özetleyebiliriz.

Tapu Kadastro ve Tapu Sicil Müdürlükleri

Bu işlemlerin başlayabilmesi için ilk sırada saydığımız arsanın satın alınması gerekmektedir. Arsa satın alma işlemleri tapu müdürlüklerinde gerçekleşir.

Üzerinde bina yapılabilecek, sınırları belirlenmiş, kayda alınmış, alt yapı hizmetlerinden faydalanabilen imarlı alanlara arsa denir. Her arsanın pafta-ada-parsel numaraları bulunur ve arsalar bu numaralar ile tariflenir.

Örnek olarak A456E4165I Pafta - 451 Ada - 58 Parsel gibi.

Tapu sicil müdürlüğü arsa ile ilgili tüm sahiplik kayıtlarının tutulduğu dairelerdir.

Tapu sicil müdürlüğündeki arşivlerde belgelendirilmiş tüm arsa ve arazilerin geçmişe yönelik kayıtları bulunmaktadır. Aynı zamanda arsalar ile ilgili ipotek gibi herhangi bir borç yada yükümlülük olup olmadığı tapu sicil müdürlüğündeki kayıtlarda yer alır.

Almayı düşündüğünüz arsanın üzerinde herhangi bir borç yada yükümlülük olup olmadığını Tapu sicil müdürlüğündeki kayıtları inceleyerek tespit edebilir bu sayede bilinçli bir şekilde satın alma işleminizi gerçekleştirmiş olursunuz.

Satın almayı düşündüğünüz arsa ile ilgili kayıtları tapu sicil müdürlüğünde detaylı bir şekilde incelemeden kesinlikle satın alma işlemini tamamlamayın.

Arsalarla ilgili fiziki sınırların tespit edildiği ve ölçümlerin kayıt altında tutulduğu daireler tapu kadastro müdürlükleridir. Tapu kadastro müdürlükleri, pafta-ada-parsel bilgileri belirli parsellerin sınırlarını harita mühendisliği teknik ve yöntemlerini kullanılarak tespit eder, ölçer ve bu çalışmalara dayanarak haritalama yapar. Tapu kadastro müdürlükleri bünyesinde yoğun olarak harita mühendisleri çalışır. Tapu kadastro müdürlükleri bazı bölgelerde serbest harita mühendisleri ile de çalışarak gerekli ölçümleri ve dokümantasyonları yaparlar.

Tapunuzu aldığınızda arsanıza ait ilk alacağınız belde aplikasyon krokisidir. Bu arsanızın ölçekli bir planı olup üzerinde arsanızın tüm köşe koordinatlarının listesinin yer aldığı bir belgedir.

Arsa satın almadan önce Tapu müdürlüklerinden sahiplik ve borçluluk durumunun sorgulanmasına paralel olarak yapılması gereken bir diğer resmi kontrol de arsanın bulunduğu yere bağlı olarak belediyeden yada il özel idarelerinden yapılacak imar kontrolüdür. Yani seçeceğiniz arsanın üzerinde yapılabilecek inşaata yönelik kıstasları öğreneceğiniz bir imar kontrolü yapmanız gerekmektedir.


Kulaktan dolma imar bilgileri ile kesinlikle arsa satın alması yapmayın. İlgili idaresine gidip planları ve plan notlarını inceleyin ve imar izinlerini öğrenin.


Bu ne anlama geliyor kısaca açıklamak gerekirse, imar izini her şeyden önce o parselde inşaat yapımına izin olup olmadığını belirleyen kurallardır.


Bazı parseller yeşil alana, bazı parseller spor tesisine bazı parseller konuta ayrılmıştır. Bu ayırım daha birçok fonksiyonu karşılayacak şekilde devam eder. Villa yapıları konut fonksiyonu içine girdiği için kontrol etmeniz gereken şey seçtiğiniz arsada konut imarının yani konut yapmaya iznin olup olmadığıdır. Fonksiyon bilgisinin yanısıra kontrol edilmesi gereken diğer noktalar nasıl bir bina yapılabileceği ile ilgili kriterlerdir.


Yani; binanızın toplam inşaat alanı maksimum ne olabilir, villanızın zeminde kaplayacağı oturum alanı maksimum ne olabilir, binanızı en fazla kaç kat yapabilirsiniz, bodrum yada çatı arası inşa etmeye izin var mı, inşaat alanı hesabına dahil olan ve olmayan kısımlar nelerdir, binanızın zemin kat kotu (yani sıfır kotu) hangi gerçek arazi kotu üzerinden alınır gibi teknik bilgilerin kontrol edilmesi gerekmektedir.

Bu kontroller sayesinde seçtiğiniz arsaya aşağı yukarı ne büyüklükte bir villa yapabilirsiniz belli olur. Böylece hayalinizdeki villayı seçtiğiniz arsada inşa edip edemeyeceğinizi anlamış ve bilinçli bir şekilde sonraki aşamalara geçme imkanına kavuşmuş olursunuz.

Resmi dairelerde yürütülmesi gereken aşamalar bazen çok kafa karıştırıcı ve zaman tüketici olabilmektedir. Özellikle bu konularda tecrübe sahibi değilseniz yanlış anlamaya düşebilir ve hatta yanlış yönlendirmeye maruz kalabilirsiniz. Bu nedenlerle resmi işlemlerin yürütülmesinde ve evrak okumada tecrübeli bir mimardan işin daha bu aşamasında yardım almak birçok riski bertaraf etmek açısından son derece mantıklı olacaktır.

Proje alanını seçmek vereceğiniz en önemli kararınız olacaktır. Bu konuda yanlış bir karar vermemek için profesyonel yardım almaktan ve mimarınıza danışmaktan imtina etmeyin.


Villa yapımı ile ilgili diğer yazılarım...1.714 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page