top of page

Villa Nasıl Yapılır? [10 Başlıkta Villa Yapımı]

Güncelleme tarihi: 12 Eyl 2019Hayalindeki yuvaya sahip olmayı kim istemez ki! Villa yaşantısı da hemen herkesin ama uzun ama kısa özendiği ve arzuladığı bir yaşam biçimidir. Bahçeli, havuzlu, az katlı, güzel bir bölgede tam da kendi isteklerinize ve ihtiyaçlarınıza uygun olarak inşa edeceğiniz villanızda yaşamaya başladığınızda belki de hayattan gerçekten üst düzeyde keyif almaya başlayacaksınızdır, kim bilir. Peki bir villa nasıl yapılır, villa yapımında nelere dikkat edilmesi gerekir, hangi süreçlerden geçilir hiç detaylıca düşündünüz mü? Bu yazı dizisi 10 başlıkta villa yapımı ile ilgili tüm konulara değinecek olup bir çok noktada aklınızdaki soru işaretlerine de cevap verecektir.


Özel villa yapmak her insanın hayatında yaşayabileceği bir tecrübe değildir. Villada yaşayan birçok aile oturduğu villayı kendi yapmamış ya satın almış yada kiralık olarak içinde yaşamaktadır. Kendi hayali, ihtiyaçları ve imkanlarına göre kendi villasını kendi istediği yerde yapma şansına erişen insan sayısı oldukça azdır. Aslında geçmiş dönemlerde insanların ağırlıkla kırsal bölgelerde yaşadığı dönemlerde her ailenin belirli bir toprak parçası üzerinde kendi evini kendi eliyle yaptığını biliyoruz. Günümüzde hem arsanın zor bulunması ve pahalı olması hem de artık inşaat ile ilgili konularda birçok uzmanlığın ve yasal prosedürün devreye girmesi gibi nedenlerle bu konuyu uzmanları eliyle hayata geçirmek çok daha iyi sonuç verecektir.


Villa yapımı pahalı ve oldukça detaylı bir süreçtir. Hayalinizdeki villa nasıl yapılır adım adım öğrenmek ve hataları en aza indirmek için aşağıdaki 10 başlıkta villa yapımını anlatan süreçlerin en azından farkında olmakta fayda bulunmaktadır.


10 Başlıkta Villa Yapımı

1. İhtiyaçların ve beklentilerin belirlenmesi

2. Lokasyon tespiti

3. Bütçe

4. Mimari ve iç mimari tasarım

5. Mühendislik çözümleri

6. Resmi işlemlerin yürütülmesi

7. Kaba yapı inşaatı

8. İnce yapı inşaatı

9. Villa yaşantısında dikkat edilmesi gerekenler

10. Yatırım aracı olarak villa

Kendi villasını yapabilme imkanlarına sahip olmak günümüz dünyasında büyük bir ayrıcalık haline gelmiştir. Ekonomik şartlar ve zamanın çok kısıtlı olması büyük bir kitle için bunu imkansız kılmaktadır. Ortalama bir aile için ciddi maliyetler ve kararlar vererek girişilecek bu iş aslında önemli bir yatırımdır. Bu nedenle oldukça yoğun duygusal kararlar içeren bu konu aynı yoğunlukta mantıksal süreçlerden de geçmelidir. Yukarıda belirttiğimiz Villa yapımı ile ilgili 10 başlığa birer birer kısaca aşağıdaki şekilde değinebiliriz.

1. İhtiyaçların ve beklentilerin belirlenmesi.

Her türlü inşai faaliyeti gerçekleştirmeden önce yapılması gereken en önemli şey ihtiyaçların ve beklentilerin belirlenmesidir. Bu tespitler bir Tasarım Özeti olarak isimlendirilebilir. Tasarım özeti yapılacak villanın sahiplerinin hem duygusal, hem mantıksal kararlarını içermeli projeyi hayata geçirecek ekiplere yol gösterici olmalıdır. Villa yapımı ile ilgili temel hedefler Tasarım Özetinde yer almalıdır. Ailenin yapısı, yaşam ve kullanım alışkanlıkları, açık ve kapalı alan kullanım amaçları, oda sayısı, hangi fonksiyonların yer alacağı, dekorasyona dair beklentiler, maddi imkanların tespiti, işin tamamlanması için tanınabilecek süre, teknik donanımlar, yaşamak istenilen bölge, çocukların ihtiyaçları, daha sonra gerekebilecek ilaveler, yatırım amaçlı yapılabilecek işlemler vb gibi birçok konu Tasarım Özeti’nde yer almalı ve yol gösterici olmalıdır. İhtiyaçların ve beklentilerin doğru ve gerçekçi bir şekilde yer aldığı tasarım özeti sürecin ilerleyen aşamalarında bir çok noktada yol gösterici olacaktır.

2. Lokasyon Tespiti

Villa sonuçta bir gayrimenkul çeşididir ve konu gayrimenkul olunca en önemli gerçek lokasyondur. Villa sahibi olarak hangi bölgede ve nasıl bir çevrede yaşamak arzu ediliyorsa buna uygun bir lokasyon seçiminden daha doğal bir şey olamaz. Villa yaşantısı çok kişisel bir seçimdir. Kişisel seçimler her ne kadar sorgulaması ve mantıklı olarak değerlendirmesi zor olsa da özellikle mimarların bu konuda villa sahibi olmak isteyen müşterilerine lokasyon ile ilgili konularda akılcı tavsiyelerde bulunması sonradan yaşanabilecek olumsuzlukların ve pişmanlıkların önüne geçmek için gereklidir. Lokasyon seçimi yapılırken bölgenin sadece bugünkü durumu değil yarını da incelenmeli, bölgede hayata geçirilecek projeler bölge planları taranarak öğrenilmelidir. Villa yapımı önemli bir gayrimenkul yatırımıdır ve gayrimenkul yatırımı dendiğinde akla ilk olarak lokasyon gelir. Ulaşım imkanları, sosyal donatılar, alt yapı, çevre düzeni gibi etmenler göz önünde bulundurulmalıdır. Lokasyon başlığı aynı zamanda seçilecek arsanın özelliklerini de değerlendirmeyi gerekli kılabilir. Arsanın az yada çok eğimli olması hayali kurulan villanın yapımına etki edecek önemli bir etmendir. Bunun yanında arsanın biçimi üzerine yapılacak yapıyı doğrudan etkileyecektir. Bu nedenlerle lokasyona kesin karar vermeden önce villa konusunda uzman bir mimardan destek almakta büyük fayda bulunmaktadır.

3. Bütçe

Villa yapımı zaman ve maliyet olarak zor bir iştir. İşin zaman maliyetini de hesaba kattığımızda toplam maliyet ilk etapta düşünülen yada hedeflenen bütçeyi aşabilir. Villa yapımı normal bir apartman dairesinin yapımına göre birçok nedenden ötürü birim alan başına daha fazla maliyet içermektedir. Bu nedenle bütçeyi doğru tespit etmek ve nakit akışını iyi planlamak önemlidir. Bu sayede istenen kalite ve sürede hayali kurulan villa yaşantısına geçmek en az sorunla mümkün olabilecektir. İşin her safhasında harcanması gereken bütçeyi işin en başında tespit ederek nakit akış tablolarını hazırlamak yapılması gereken önemli bir çalışmadır. Villa yapımı kişisel bir konu olduğu ve karar verici sayısı fazla olmadığı için süreç içinde ticari bir gayrimenkul yatırımına göre daha esnek olma şansı elbette ki vardır. Ancak doğru seçilmiş bir proje ekibi villa sahibinin bütçesini onun kadar düşünmeli ve gerekli uyarıları her aşamada yapabilecek donanımda olmalıdır.

4. Mimari ve iç mimari tasarım

Hayalindeki villayı yapmaya karar verdiğinde birçok insanın ilk işi muhtemelen çeşitli platformlarda kendi beğenisine uygun villa tasarımlarını ve projelerini incelemek olur. Bundan daha doğal bir şey yoktur herhalde. Villanızı yapmaya karar verdiğinizde projeyi gerçekleştirmekteki en büyük yardımcınız mimarınız olacaktır. Mimarınızı doğru seçmek bu süreçteki en önemli kararlarınızdan birisidir. Mimarla kuracağınız iyi ilişki kendini doğrudan villanızda kalite olarak gösterecektir. Sizi iyi anlayan, dinleyen ve profesyonel tavsiyelerini her koşulda esirgemeden sunan bir mimarla çalışmak süreci son derece keyifli bir hale getirebilecektir. Mimarınızdan hiçbir bilgiyi saklamamalı, hayalinizdeki evi anlamasına yardımcı olmalısınız. Mimari tasarım sürecinde ilk etapta plan şemaları ve çeşitli görsel görünüş çalışmaları ile hayalinizdeki yuvanın taslakları ortaya çıkmaya başlar. Bu ilk süreçte yapılacak doğru ve içten yönlendirmeler sonraki süreçlerde detay projeleri hazırlanırken dikkatle göz önünde bulundurulacak taleplere dönüşecektir. Hem yerleşim ve planlama kararları, hem cephe ve görünüş kararları hem de villanın iç mekan dekorasyon tasarımları bir bütünlük içinde ele alınmalıdır. Plan, cephe ve dekorasyon çalışmaları birbirinden kopmadan eş zamanlı yürütülmelidir. Ev sahibi olarak mimara ihtiyaçlarınızı, bütçenizi ve zaman kısıtlarınızı en uygun şekilde aktarmanız çalışma sürecini oldukça kolaylaştıracaktır.


5. Mühendislik çözümleri

Mimari ve iç mimari tasarım süreci mühendislik çözümlerinden bağımsız düşünülmemelidir. Yapının taşıyıcı sistemi, ısıtma-soğutma-havalandırma sistemleri, sıhhi tesisatları, elektrik ve aydınlatma şebekeleri gibi birçok konunun da mimari tasarımla uyumlu olarak geliştirilmesi gerekmektedir. Mühendislik çözümleri sadece yapım aşamasını düşünerek değil, kullanım sürecini de göz önünde bulundurarak seçilmelidir. Uzun vadede en az sorun çıkaracak, kullanım maliyeti düşük, dayanıklı sistemler seçmek villa hayatınızın keyfine keyif katacaktır.

6. Resmi işlemlerin yürütülmesi

Her gayrimenkul projesi gibi özel villanızın da hayata geçirilmesinden önce yapılması gereken resmi işlemler bulunmaktadır. Tapu sicil müdürlüğü, tapu kadastro müdürlüğü, imar ve şehircilik müdürlüğü, yapı denetim şirketi, elektrik-gaz-su ve kanalizasyon-telefon vb. birçok kuruluşa başvuruda bulunmak gerekecektir. Her kuruluşun kendi standartları ve öncelikleri olduğundan bazen süreçler ne yazık ki saç-baş yoldurabilecek kadar uzayabilmekte yada karmaşıklaşabilmektedir. Bu nedenle resmi işlemlerin yürütülmesi konusunda işin uzmanlarından destek almak ve bu konuları işin uzmanına bırakmak en doğru yoldur.

7. Kaba yapı inşaatı

Villanızla ilgili tüm gerekli resmi işlemleri tamamladınız, hayalinizdeki projeyi mimarınızla birlikte tasarladınız ve artık sıra sahaya çıkmaya geldi. İnşaat aşamasındaki ilk safha, eğer prefabrikasyona yönelik bir tasarım yok ise, arsanın düzenlenmesi ile ilgilidir. Parsel herhangi bir yola bağlanmıyorsa öncelikle parsele ulaşabilmek ve çalışabilmek için toprak yada mıcırdan da olsa bir yol düzenlenmesi ve şantiye kurulumu gerekmektedir. Müstakil villa inşaatları genel olarak çok büyük olmadığından bu konular sorunsuz geçilebilir. Ardından, hafriyat (kazı)-dolgu ve gerekli ise iksa-kazık işleri yapılır. Bu işlemlerden sonra temel ve perdeler, taşıyıcı sistem, bölme duvarlar, tesisat alt yapısı, bahçe perdeleri ve setleri, havuz perdeleri, istinat duvarları, şaftlar-rezervasyonlar, çatı konstrüksiyonu vb gibi ana yapısal kısımlar inşa edilir. Ağırlıklı olarak betonarme karkas sistemler kullanılmakla birlikte müstakil villa projelerinde ahşap, çelik yada taş mimarisi ile kaba yapıyı inşa etmek de oldukça estetik sonuçlar veren çözümlerdir.

8. İnce yapı inşaatı

Kaba yapı aşaması ardından ince yapı aşamasına sıra gelir. Bu aşama adından da anlaşılacağı üzere dekoratif unsurları ve detay işlemleri içerir. Banyo, tuvalet, mutfak gibi ıslak mekanların donatılması, zemin, duvar, tavan kaplamaları; sabit ve hareketli mobilyalar, çatı ve cephe kaplamaları gibi mimariyi gösteren unsurlar ince yapı inşaatı unsurlarıdır. İnce yapı inşası seçilecek malzemelere göre çok büyük maliyet farklılıkları yaratabilir. Villa yapımı sırasında yapı sahibinin arzu ettiği mimari tarz ve karakter seçilecek malzemeler ve uygulamalar üzerinden hayat bulur. Bu noktada önemli bir diğer unsur da uygulamayı yapacak grupların arzu edilen kalite seviyesinde işlerini doğru yapabilecek adaylar arasından seçilmesidir. Projeyi yönetecek mimarın tecrübesi villa sahipleri açısından hayallerindeki yuvaya kavuşmalarında hayati önem taşır.

9. Villa yaşantısında dikkat edilmesi gerekenler

Villa hayatı apartman yada rezidans hayatından farklıdır. Günümüzde genellikle apartman yada rezidanslarda ortaklaşa sorumlulukları yerine getiren bir yönetim mekanizması bulunur. Villa hayatı için bu söz konusu değildir. Villanızdaki tüm sorumluluk size aittir. Hayalinizdeki villaya kavuşmak içindeki yaşantınızın mükemmel olacağını garanti etmez. Villanızın tarzına, konumuna, mimari özelliklerine, aile yaşantınıza, teknik özelliklere göre farklı farklı birçok konuda ciddi kararları almanız gerekebilir. Örneğin küçük çocukları olan aileler için çocuklarının güvenliği en önemli konu başlığıdır. Bahçenizde havuz varsa çocuklarınızın bu havuza düşüp boğulma tehlikesi yaşamaması için havuzunuzun kapalı olmasına dikkat etmeniz en hayati konulardandır. Yine birkaç katı olan villalarda merdivenlerden düşme tehlikesine karşı küçük çocukların açamayacağı bölücü panelleri merdiven başlarında kullanmak gerekebilir. Bunun yanında ısıtma, soğutma, aydınlatma gibi giderler sadece villa sahibi aile tarafından karşılanacağı için bu gibi teknik donanımın doğru çözümlenmesi ve senaryoların uygun bir şekilde planlanması gerekmektedir. Bu noktada otomasyon ve güvenlik donanımları kullanmak uygun olacaktır.

10. Yatırım aracı olarak villa

Villa yapmaya karar verdiğinizde bunun aynı zamanda ciddi bir yatırım olduğunu da aklınızdan çıkarmamalısınız. Hayat şartları her zaman bugünkü gibi olmayabilir ve ileride bir gün villanızı satmak isteyebilirsiniz. Bu gibi durumları göz önünde bulundurarak müstakil villanızı planlarken ve inşa ederken bu yaptığınızın aynı zamanda ciddi bir yatırım değeri taşıdığından da emin olmanızda fayda bulunmaktadır. Daha sonra satışı mümkün olmayacak düzeyde uygunsuz bir tasarıma sahip bir villa inşa ettiğinizde geri dönüşü mümkün olmayan bir karar vermiş olabilirsiniz. Bu nedenle piyasanın nabzını yoklayarak lokasyonuna mümkün olduğunca uygun ve zaman geçtikçe değeri artacak bir projeyi inşa etmek aileniz için çok daha güvenli bir seçenek olacaktır. Planlaması iyi yapılmış, içinde mekansal revizyonlara imkan veren, çeşitli odalar yada ekler yapmaya müsait, teknik giderleri aşırı olmayan bir yuva herkes için cazip ve tercih edilir olacaktır. Bu da villanızın değerini arttıracağı gibi aynı zamanda istediğiniz anda satışını da kolaylaştıracaktır. Gayrimenkul yatırımında mülkün değeri kadar elden çıkarma kolaylığı da göz önünde bulundurulması gereken önemli bir unsurdur.Villa yapımı ile ilgili diğer yazılarım...
8.973 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page