top of page

Hayalinizdeki villayı inşa etmeden önce yapmanız gereken 20 şey [1. Kısım]

Güncelleme tarihi: 12 Eyl 2019


villa nasıl yapılır
www.mimarmustafakemal.com


Kendi villa projenizi hayata geçirmeye karar verdiniz. Bütçe, yer ve villanızın neye benzeyeceği üzerine düşünmeye başladınız. Ailecek bu heyecanı birlikte duyuyorsunuz. Artık yapmanız gereken en önemli şey ihtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi netleştirerek bir tasarım özeti hazırlamak.


Tasarım özeti (design brief) tanımı teknik bir tabir olarak ilk etapta göz korkutucu gelebilir. Proje grupları ile yada yaratıcı ajanslarla çalışanlar için tasarım özeti kavramı oldukça bilindik bir tariftir. Sözlük tanımına çok girmeden açıklamak gerekirse tasarım özeti dediğimiz şey aslında hayata geçirmek istediğiniz proje ilgili olarak ihtiyaçlarınızın ve beklentilerinizin derli toplu bir şekilde proje grubuna ve tasarım ekibine aktarabilmenizi sağlayan bir liste yada rapordur. Villanızla ilgili olarak hazırlayacağınız tasarım özeti hayallerinizi, beklentilerinizi, ihtiyaçlarınızı, kısıtlarınızı ve kriterlerinizi sözcüklerle kağıda döktüğünüz bir yol göstericidir.

Proje ve tasarım sektörlerinde çalışanlar çok iyi bilir ki iyi bir proje iyi bir tasarım özeti ile başlar.


Villanızı hayata geçirirken birçok şeyi belki de anlık ve keyfi kararlarla vermek isteyeceksiniz. Bazı şeyleri kervan yolda düzülür mantığıyla sonraya bırakacaksınız, yada daha önce verdiğiniz yapısal kararları binanız ayağa kalktıkça değiştirmek isteyeceksiniz. Şundan emin olabilirsiniz ki bunların hepsi bütçenize ek maliyetler olarak geri dönecektir. Gereksiz ek maliyetlerle, zaman kayıpları ile ve ekiplerinizin asık suratları ile uğraşmak yerine daha keyifli ve ekonomik bir villa yapım süreci geçirmek istemez misiniz?


Villa projenize başlamadan önce netleştirmeniz gereken başlıkları birçok sayfadan oluşan bir liste haline kolayca getirmek mümkündür aslında. Sonuçta bu sizin eviniz, sizin hayaliniz. Ama herşeyi sizin yapmanıza gerek bulunmamakta. Proje ekipleriniz ve mimarınız zaten bunun için var. Yapıma başlamadan önce uygulama projeleri, uygulama projelerine başlamadan önce konsept proje gereklidir. Konsept projenin hazırlanabilmesi için gerekli olan en önemli şey ise tasarım özetidir.


Villa projenizin tasarım özeti için aşağıdaki 20 maddeyi netleştirmek işin büyük kısmını çözecektir. Bu sayede mimarınız çalışmalarını daha kolay ve hızlı yürütebilecek, bütçeniz için önemli risklerden bazıları ortadan kaldırılacak ve hayalinizdeki villaya daha hızlı yerleşebileceksiniz.

Villanızın tasarımına ve yapımına başlamadan önce belirlemeniz gereken 20 maddeyi şu şekilde sıralayabiliriz.

Tasarım Özeti Konu Başlıkları

1. Konum

2. Arsa

3. Ulaşım

4. Bütçe

5. Karar süreçleri

6. Süre

7. Aile bireyleri

8. Mevcut yaşam biçimi

9. Arzulanan yaşam biçimi

10.Büyüme-tadilat düşünceleri

11.Kullanım sıklığı

12.Yatırım beklentileri

13.Peyzaj kullanımı

14.Yapısal sistem seçimi

15.Mimari tarz seçimi

16.Teknik altyapı

17.Dekorasyon düşünceleri

18.Teknolojik donanım

19.Beğenilen örnekler

20.Beğenilmeyen örnekler

Villanızı hayata geçirmeye başlamadan önce, bu 20 başlıkta aile bireyleriyle de konuşarak aklınızdakileri mümkün olduğunca netleştirmeniz oldukça iyi sonuçlar verecektir.

Şimdi bu maddelerin detaylarına girelim.

1- Konum

KONUM KONUM KONUM…

Villa sonuçta bir gayrimenkul çeşididir ve konu gayrimenkul olunca en önemli gerçek lokasyondur. Hayalinizdeki villayı hayata geçirmeden önce ilk belirlemeniz gereken onu nerede inşa edeceğinizdir.

Sakin bir köy yada kasabada mı, çalıştığınız şehrin çeperlerinde bir banliyöde mi, kimsenin bilmediği bir orman bölgesinde mi, yetiştirdiğiniz ürünlerle ve hayvanlarınızla yaşayacağınız çiftliğinizde mi, güneşli bir sahil kıyısında mı yoksa karlı dağların zirvesinde mi.

En çok nerede yaşamak istersiniz?

Günlük hayatın temposundan ve keşmekeşinden sıyrılıp sığınacağınız bir liman mı arıyorsunuz, villanızın hergün değerine değer katması mı sizin için önemli yoksa şehrin imkanlarından kopmadan sevdiklerinizi misafir edebileceğiniz davetkar bir hayat tarzınız mı var?

Seçeceğiniz konum birçok şeyi kendiliğinden tarifleyecektir aslında.

Villanızı inşa etmeyi düşündüğünüz yer diğer birçok konu ile de ilişkili olacaktır.

Yaşamak istediğiniz bölgede hangi hayat tarzında insanlar yaşıyor, sizin için önemli mi? Çevrenizde göreceğiniz aileler, gençler, araçlar, markalar, restoranlar hepsi günlük psikolojinizi etkileyen şeyler aslında. İyi bir gözlemci büyük kozmopolit şehirlerde bile olsa genellikle birbirine benzeyen insanların birbirine daha yakın yaşadığını ve çevresini de kendine benzettiğini çok kolay tespit edecektir. Dolayısıyla konum seçiminde önemli bir başlık da nasıl bir mikro toplum arasında yaşamak isteyeceğiniz olacaktır.

Nasıl bir bölgede, nasıl bir topluluk içinde, ne büyüklükte bir arsada yaşamak istediğinize karar verdiğinizde artık önemli bir aşama kaydetmiş olursunuz.

Arzu ettiğiniz özelliklere sahip bir arsa bulduğunuzda onu satın almadan önce yapmanız gereken birkaç şey daha bulunmaktadır. Duygusal karar verip satın alma işlemini sakın ani bir şekilde hemen yapmayın!

Hoşunuza giden ve beğendiğiniz bir bölgede arsa bulduğunuzda yapmanız gereken başka bazı araştırmalar aşağıdaki gibidir:

· Öncelikle arsanın tapu kayıtlarını inceleyerek üzerinde ipotek, borç vb yükümlülükler olup olmadığını öğrenin.

· Arsanın imar koşullarını ilgili belediyesinden yada yerel idaresinden öğrenin. Arsanın üzerine ne büyüklükte bir bina yapılabildiğini öğrenmek hayati önemde bir konudur.

· Arsanın çevresinde benzer özelliklerde başka arsalar var mı, varsa güncel satış fiyatları nedir muhakkak araştırın.

· Bulduğunuz arsanın yakınlarında hayata geçirilmiş yada yapılması planlanan altyapı yatırımlarını, okul, hastane, kreş, kültür merkezi vb. gibi sosyal donatıları, park, spor alanı gibi imkanları muhakkak araştırın. Bu gibi donatı alanlarına kolay ulaşabilir olmak ciddi bir konum avantajı sağlar.

· Arsaya ulaşım imkanları önemlidir. Araç ulaşımı, toplu taşıt ulaşımı, polis, itfaiye, ambulans gibi acil durumlarda gerekli olacak erişim imkanlarını göz önünde bulundurun.

· Arsanın bulunduğu bölgedeki genel planlama çalışmalarına engel olabilecek mahkeme kararları var mı yok mu öğrenin.

· Arsanın eğimi, şekli, manzarası, mikro kliması vb gibi doğal özelliklerinin iyi bir tasarıma imkan verip vermediğini mimarınızla değerlendirin.

· Arsa üzerinde yada çevresinde, mevcutta yapılı yada ilerleyen zamanlarda yapılması planlanan sağlık açısından olumsuzluk yaratabilecek yüksek gerilim hattı, trafo, açık atık su, duman kaynakları, endüstriyel atıklar, yüksek gürültü kaynakları vb olumsuzluklar olup olmadığını araştırın.

Tasarım Özetinde Konum ile ilgili kısımda aşağıdaki bilgileri belirtmeniz yerinde olacaktır.

· Doğal özellikler, iklim özellikleri, varsa mikroklima özellikleri.

· Çevredeki sosyal ve altyapı donatıları hakkında bilgiler.

· Bölgedeki yaşam kalite seviyesi

· Bölgeye bireysel ve toplu ulaşım seçenekleri

· Konum ile ilgili sizi çeken detaylar

· Bölgenin sizin için önemi

· Bölgeyi seçme nedenleriniz

2- Arsa

Aslında seçtiğiniz arsa ile ilgili bilgiler konum başlığı içerisinde de yer alabilecek özelliktedir. Ancak arsa ölçeğine yani detayına indiğimizde konu artık somutlaşmaya ve bir proje hazırlanabilecek düzeyde teknikleşmeye başlamaktadır.

Arsa ile ilgili bilgiler uzman harita mühendisleri tarafından hazırlanan dokümanlardan temin edilir. Bu bilgileri bazı bölgelerde Tapu Kadastro ve Belediyeden temin etmek mümkün olabilirken bazı bölgelerde Harita mühendisliği bürolarına özel olarak hazırlatmak gerekebilir. Bu sayede arsanın köşe noktaları, varsa terk ve ifraz alanları, yoldan çekme mesafeleri, varsa istikamet bilgileri ve arazi eğimi gibi teknik bilgiler elde edilir. Bunun yanında belediyeden imar koşullarını belirleyen imar durumu ve plan notları temin edilmelidir.

Arsanızla ilgili belirlenmesi ve Tasarım Özetinde yer alması gereken bilgiler şunlardır:

· Arsanın sınırlarını ve köşe noktalarını gösteren aplikasyon krokisi.

· Arsanın eğimini gösteren kot kesit

· Arsanın imarını gösteren imar durumu

· Yol erişimi

· Atık su hattı bilgileri

· Elektrik, trafo bilgileri

· Terk, ifraz, tevhid bilgileri

· Arsada varsa cephe hattını belirleyen istikamet rölevesi

· Plan notları


3- Ulaşım

Proje alanına ulaşım imkanları ve seçenekleri vaziyet planı, otopark ve yönlenme kararlarını etkileyen önemli bir konudur. Villanızı toplu ulaşım imkanı olmayan bir bölgede inşa edecekseniz belki de birden fazla araca sahip olmanız ve misafirlerinizi de düşünerek garaj yada otopark çözümlerini daha geniş planlamanız gerekecektir. Bisiklet veya motobisikletiniz için ayrıca park alanı düşünmek ilerleyen zamanlarda hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Sahilde yapacağınız villanıza su üzerinden de erişme imkanınız olduğunda küçük bir iskeleyi projenize eklemek düşüncesi oldukça çekici gelebilecektir.

Karayoluyla ulaşımın mümkün olmadığı yüksek dağ yamaçlarındaki villanıza belki de özel helikopterinizle gitmek isteyeceksiniz ve bu durumda geniş bir alanı iniş pisti olarak düzenlemek gerekebilecektir.

Tasarım Özetinde ulaşım başlığı şu noktalara açıklık getirmelidir:

· Karayolu ile ulaşım imkanı var mı

· Karayolu kalitesi ne durumdadır

· Deniz yolu ile ulaşım imkanı

· Hava yolu ile ulaşım imkanı

· Sahip olduğunuz ulaşım araçları

· Sahip olmayı planladığınız ulaşım araçları

· Otopark, garaj beklentileriniz

· Elektrikli şarj ünitesi

4- Bütçe

Kendinize özel bir villa yapma imkanına kavuştu iseniz bunun normal bir apartman dairesinden çok daha maliyetli olacağının zaten farkına varmışsınızdır. Bu noktada bir çok maliyete tek başınıza katlanmanız gerçek maliyet farkını yaratan etmendir.

Her ne kadar bazı rezidans yada apartman dairesi fiyatları villa fiyatlarına yakın hatta daha yüksek olsa da bu durumlarda genellikle temel maliyet farkı arsa maliyetinden kaynaklanmaktadır. Şehir merkezlerinde arsa maliyetinin katlanarak artması bu bölgelerdeki daire fiyatlarını da astronomik olarak arttırmaktadır.

Villanızı inşa ederken her noktası ile özel olarak ilgilenmek isteyeceğiniz ve kendi başınıza kullanacağınız için arsa, tasarım, inşaat ve kullanım maliyetleriniz eşdeğer bir daire maliyetine göre daha yüksek olacaktır.

Bu nedenlerle bütçenizi doğru kullanmak, her aşamayı iyice planlayarak hareket etmek, gereksiz harcamaları ve zaman kayıplarını engellemek maddi imkanlarınızı daha verimli kullanmanıza imkan tanıyacaktır.

Arzuladığınız yuvaya kavuşmak için işin en başında mimarınız ile taslak proje üzerinde bir maliyet ve fizibilite çalışması yapmanız sürecin devamını kontrollü bir şekilde götürebilmeniz açısından büyük fayda sağlayacaktır.

Bütçenizi sadece inşaat süreci için değil, villanızda yaşayacağınız uzun yıllar için de düşünmelisiniz. Proje kararları verilirken yapının yaşam döngüsü boyunca da ortaya çıkacak giderlerini göz önünde bulundurmalısınız.