Hayalinizdeki villayı inşa etmeden önce yapmanız gereken 20 şey [1. Kısım]

Güncelleme tarihi: 11 Eyl 2019


villa nasıl yapılır
www.mimarmustafakemal.com


Kendi villa projenizi hayata geçirmeye karar verdiniz. Bütçe, yer ve villanızın neye benzeyeceği üzerine düşünmeye başladınız. Ailecek bu heyecanı birlikte duyuyorsunuz. Artık yapmanız gereken en önemli şey ihtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi netleştirerek bir tasarım özeti hazırlamak.


Tasarım özeti (design brief) tanımı teknik bir tabir olarak ilk etapta göz korkutucu gelebilir. Proje grupları ile yada yaratıcı ajanslarla çalışanlar için tasarım özeti kavramı oldukça bilindik bir tariftir. Sözlük tanımına çok girmeden açıklamak gerekirse tasarım özeti dediğimiz şey aslında hayata geçirmek istediğiniz proje ilgili olarak ihtiyaçlarınızın ve beklentilerinizin derli toplu bir şekilde proje grubuna ve tasarım ekibine aktarabilmenizi sağlayan bir liste yada rapordur. Villanızla ilgili olarak hazırlayacağınız tasarım özeti hayallerinizi, beklentilerinizi, ihtiyaçlarınızı, kısıtlarınızı ve kriterlerinizi sözcüklerle kağıda döktüğünüz bir yol göstericidir.

Proje ve tasarım sektörlerinde çalışanlar çok iyi bilir ki iyi bir proje iyi bir tasarım özeti ile başlar.


Villanızı hayata geçirirken birçok şeyi belki de anlık ve keyfi kararlarla vermek isteyeceksiniz. Bazı şeyleri kervan yolda düzülür mantığıyla sonraya bırakacaksınız, yada daha önce verdiğiniz yapısal kararları binanız ayağa kalktıkça değiştirmek isteyeceksiniz. Şundan emin olabilirsiniz ki bunların hepsi bütçenize ek maliyetler olarak geri dönecektir. Gereksiz ek maliyetlerle, zaman kayıpları ile ve ekiplerinizin asık suratları ile uğraşmak yerine daha keyifli ve ekonomik bir villa yapım süreci geçirmek istemez misiniz?


Villa projenize başlamadan önce netleştirmeniz gereken başlıkları birçok sayfadan oluşan bir liste haline kolayca getirmek mümkündür aslında. Sonuçta bu sizin eviniz, sizin hayaliniz. Ama herşeyi sizin yapmanıza gerek bulunmamakta. Proje ekipleriniz ve mimarınız zaten bunun için var. Yapıma başlamadan önce uygulama projeleri, uygulama projelerine başlamadan önce konsept proje gereklidir. Konsept projenin hazırlanabilmesi için gerekli olan en önemli şey ise tasarım özetidir.


Villa projenizin tasarım özeti için aşağıdaki 20 maddeyi netleştirmek işin büyük kısmını çözecektir. Bu sayede mimarınız çalışmalarını daha kolay ve hızlı yürütebilecek, bütçeniz için önemli risklerden bazıları ortadan kaldırılacak ve hayalinizdeki villaya daha hızlı yerleşebileceksiniz.

Villanızın tasarımına ve yapımına başlamadan önce belirlemeniz gereken 20 maddeyi şu şekilde sıralayabiliriz.

Tasarım Özeti Konu Başlıkları

1. Konum

2. Arsa

3. Ulaşım

4. Bütçe

5. Karar süreçleri

6. Süre

7. Aile bireyleri

8. Mevcut yaşam biçimi

9. Arzulanan yaşam biçimi

10.Büyüme-tadilat düşünceleri

11.Kullanım sıklığı

12.Yatırım beklentileri

13.Peyzaj kullanımı

14.Yapısal sistem seçimi

15.Mimari tarz seçimi

16.Teknik altyapı

17.Dekorasyon düşünceleri

18.Teknolojik donanım

19.Beğenilen örnekler

20.Beğenilmeyen örnekler

Villanızı hayata geçirmeye başlamadan önce, bu 20 başlıkta aile bireyleriyle de konuşarak aklınızdakileri mümkün olduğunca netleştirmeniz oldukça iyi sonuçlar verecektir.

Şimdi bu maddelerin detaylarına girelim.

1- Konum