Villa İnşaatı Yapım Aşamaları - 1 [Yüklenici Seçimi ve Kaba Yapı İnşaatı]

Güncelleme tarihi: 11 Eyl 2019


Vill inşaatı yapım aşamaları - 1 [Yüklenici Seçimi ve kaba Yapı İnşaatı]
www.mimarmustafakemal.com

Villanıza sahip olma sürecinizde arsanızı satın aldıktan sonra zamanınızı ve bütçenizi en çok alacak bölüme artık geldiniz. Hayalinizdeki villaya ulaşmak için tüm dokümantasyon işlerini hallettiniz, mimarınıza nasıl bir yapı ve hayat biçim istediğinizi tanımladınız, projelerinizi hazırlattınız, bütçeniz optimize edildi, inşaat ruhsatınızı aldınız ve artık inşaata başlama noktasına geldiniz.


İnşaatınız sürecinde en çok çalışacağınız kişi inşaatınızın yüklenicisidir. Büyük projelerde bu genelde ana yüklenici olarak adlandırılır ve yatırımcı iş veren, inşaat sözleşmesini bu ana yüklenici ile yapar. Yapım işini genel olarak tamamıyla alan ana yüklenici de inşaat işinin bazı kısımlarını kendi bünyesinde imal ederken bazı kısımlarını da yine alt yüklenici sözleşmesi ile başka şirketlere yaptırabilir.

Villanızı yaparken muhtemelen tek bir ana yükleniciniz işin çok büyük bir kısmını hatta tamamını yapma konusunda yeterli olacaktır. Hatta tekil - müstakil bir villa düzeyindeki bir iş için bu zaten daha da makbuldür.

Her ne kadar inşaatınızı yapacak yükleniciniz sahneye esas olarak inşaat ruhsatınız alındıktan sonra kazı işleri başlayınca çıkacak olsa da, projeniz belirli bir olgunluğa geldiğinde, daha doğrusu konsept proje tasarımı tamamlandığında olası bir kaç inşaat yüklenicisi adayıyla konuşarak inşaatınızı yapacak kişide bulunabilecek tecrübeyi işin erken safhalarında sürece dahil etmeniz yararlı olacaktır.

Sürecin diğer kısımlarındaki detaylara fazla takılmadan, iyi bir proje ile, iyi bir ihale dosyası ile inşaat ruhsatınızı da eksiksiz bir şekilde alarak inşaat safhasına geçtiğinizi ön görerek ilerleyelim.

İnşaatınıza başlamadan önce hemen her fazda olduğu gibi bu işi kiminle yapacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Eğer sürecin en başından beri bir proje yöneticiniz yok ve tüm işleri kendiniz yürütüyorsanız bu noktada da birkaç talipliden teklif almanız ve bu firmaları değerlendirerek size en uygun gelen alternatif kişiyi - firmayı seçmeniz gerekecektir.


Firma seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken temel şeyler şunlardır:

 • Proje setlerinizin tamamlandığından emin olun.

 • Teknik şartnamelerinizin hazır olduğundan emin olun.

 • Malzeme birim fiyat ve metraj listelerinizin hazır olduğundan emin olun.

 • Villanızı inşa edeceğiniz bölgede benzeri birkaç iş yapmış en az 3 aday yüklenici bulun.

 • Aday yüklenicilerle projeniz ve ihale dokümanları üzerinde mimarınızla toplantı yapın ve konuyu anladıklarından emin olun. Varsa sorularını yanıtlayın.

 • Metrajları, birim fiyatları göstermeden projeler ve şartnameler ile yüklenici adaylarından tekliflerini alın.

 • Yüklenici adaylarının tekliflerindeki farklı unsurları ayırın. Mümkün olduğunca teklifleri benzer kriterler ve eşit şartlarda değerlendirebileceğiniz bir hale getirin.

 • Kesin karar vermeden önce teklif sahiplerini birebir toplantıya çağırın ve tekliflerini anladığınızdan emin olun.

 • Size en uygun şartları sunan ve en çok güven veren yükleniciyi seçin.

 • Seçtiğiniz yüklenici ile müteahhitlik sözleşmesini imzalayın.

 • Kontrol ekibinizi seçin.

 • İşe başlatın.

İnşaat yapımlarında en klasik yöntem olan "tasarla - ihale et - inşa et" yönteminin genel olarak özetlenmiş versiyonu olan yukarıdaki süreç, villa inşaatınız için de uygulanabilecek makul bir seçenektir.


Bunun yanında, özellikle son dönemlerde yapım şirketlerinin bünyelerinde tasarım gruplarını oldukça güçlü hale getirmeleri yada tasarımcı gruplarla iş birliği içinde çalışmaları neticesinde zaman avantajı sağlayan "ihale et - tasarla - inşa et" yöntemi ile de villanızı inşa etmeniz mümkündür. Bu noktada en önemli olan husus, konsept tasarım evresi yada ruhsat projesi tamamlandıktan sonra, detaylı uygulama projeleri hazırlanmadan, tasarıma, ürünlere ve malzemelere son hali verilmeden önce belirli prensipler ışığında inşaatı yapacak grubu belirleyebilir ve kontrollü bir bütçe ve proje yönetimi ile uygulama kararlarını, projelerini, ürün ve malzemelerini inşaatı yapacak yüklenicinizle adım adım belirleyerek de tasarım sürecini tamamlayabilir hatta tasarım süreci devam ederken inşaatınıza başlayabilirsiniz.


İhale et - Tasarla - İnşa Et

Müstakil villanızın baştan sona ayağa kaldırılmasında, hayalden gerçeğe dönüştürülmesinde "ihale et - tasarla - inşa et" yöntemi; projenizi hazırlayan mimarınızın proje yönetim becerisi de var ise sizin için en doğru karar olabilir.

Zaten projenizin hemen her noktası ile en başından en sonuna kadar yakından ilgilenecek, içinde yaşayacak ve tamamlandığında sizi içinde yaşatacak mimarınız inşaat işlerinin de tamamlanması için en doğru seçeneğiniz olabilir.

İnşaatı yapacak yükleniciyi, tüm sürecin görece başına yakın bir noktasında belirlemek bir çok avantajı da beraberinde getirecektir. İnşaat sürecinde de bir çok resmi işle uğraşacak olması nedeniyle, yükleniciniz işin başından itibaren yer alırsa projenizle ilgili tüm resmi süreçlere en başından dahil olabilir, yerel kurumlarla diyaloğa en başından girebilir ve tahmin dahi edemeyeceğiniz bazı avantajları size kazandırabilir.

Bunun yanında, inşaatı yapacak olan kişinin, tüm tasarım sürecinde işin içinde olması, tasarım kararlarını ve projeleri en başından itibaren bilmesi, inşaat sürecinde de neyin neden olduğu ve hangi arka planla hazırlandığı algısını da en başından taşıması tüm ekip için yararlı olabilmektedir.

Tasarım ve uygulama ekiplerinin entegre çalışmadığı durumlarda tasarım ekipleri projelerini bir an önce bitirme kaygısıyla bazen iyi çözümlenmemiş olarak tesli